TODEX, AFAD Gönüllülük Sistemi Protokol’u imzalandı

Tokat Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Tokat Doğa ve Extrem Sporları Kulübü (TODEX) ve Tokat Arama Kurtarma Derneği (TAKE) arasında AFAD Gönüllülük Sistemi protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Valilik makamında düzenlenen protokol imza töreni, Vali Dr. Ömer Toraman, AFAD İl Müdür Vekili Süleyman Yiğit, TODEX Başkanı ve TURGEP Genel Sekreteri Dr. Mahmut Coşkun ve TAKE Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Duman’ın katılımı ile gerçekleşti.

Protokol çerçevesinde 18-65 yaş arası gönüllülerin katılacağı; afet nedeniyle kaybolan kişilerin aranması, enkaz altında mahsur kalanların kurtarılması, yiyecek ve içecek hazırlanması ve dağıtılması, afetzedelere giyecek dağıtılması, evsiz kalanların çadırlara yerleştirilmesi için çadır kurulması, kurtarılan afetzedelere ilk yardım yapılması konularında eğitimler düzenlenerek tatbikatlar gerçekleştirilecek.

Böylece Gönüllülük Sistemi projesi sayesinde, afet ve acil durumlar ile sivil savunma hizmetleri gerektiren hallerde; toplumsal farkındalığın artırılması, gerekli hizmetlerin yürütülebilmesi için devletin resmi görevlileri yanında sivil toplum örgütleri ile gerçek kişilerin de gönüllü olarak katılımlarının sağlanması, bireylerin risk sürecine dahil edilerek, hızlı koordine olabilen, bilinçli ve dirençli bir toplumun oluşturulması amaçlanmaktadır.

Takip Edin:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir